verhalen van vroeger

In onze collectie leer je de verhalen kennen die Barneveld en de regio door de eeuwen heen hebben gevormd. Museum Nairac beschikt over een uitgebreide archeologische collectie. Ook ontdek je verschillende themakamers die de verhalen van vroeger tot leven brengen. Ontdek alles over Jan van Schaffelaar, lokaal vakmanschap, het religieuze leven, de Tweede Wereldoorlog, kunst uit de regio en nog veel meer!

Archeologie

Museum Nairac beschikt over een uitgebreide archeologische collectie. In de 19e eeuw verrichtten burgemeester Nairac en zijn gemeentebode Bouwheer gezamenlijk onderzoek naar de (voor)geschiedenis van de Veluwe. Deze verzameling vormt de basis van de huidige archeologische collectie, die in de loop der jaren aanzienlijk is uitgebreid met bruiklenen en schenkingen. In het museum zijn bovendien vondsten te bewonderen uit een middeleeuws dorp in het Kootwijkerzand.

Lokale geschiedenis

Verschillende themakamers brengen de verhalen van vroeger tot leven. Bewonder het vakmanschap van historische ambachten, zoals bierbrouwen en houtbewerking, en ervaar hoe deze beroepen geworteld zijn in de samenleving van Barneveld. Laat je meenemen in het indrukwekkende verhaal van Jan van Schaffelaar, de held van Barneveld. Duik dieper in de lokale geschiedenis en leer de verhalen kennen die Barneveld en de regio door de eeuwen heen hebben gevormd. 

Tweede Wereldoorlog

De herinnering aan de Tweede Wereldoorlog blijft belangrijk. Door de verhalen van toen te blijven vertellen, begrijpen we beter wat er is gebeurd en waarom vrijheid nooit vanzelfsprekend is. Zo houden we de geschiedenis levend. In ons museum is de vaste expositie ooggetuigen van de oorlog: 1940-1945 te zien.

ooggetuigen van de oorlog: 1940 – 1945